szambowóz MakowskiTermin WUKO to skrót od pełnej nazwy Wytwórni Urządzeń Komunalnych, który jest obecnie szeroko rozpowszechniony. Określa się nim specjalistyczne pojazdy na podwoziu samochodów ciężarowych, wyposażone w agregat podciśnieniowy i pompę ssąco-tłoczącą. Potoczna nazwa dla tego typu urządzeń to odkurzacz przemysłowy. Wykorzystywane są przede wszystkim do opróżniania zbiorników bezodpływowych, udrażniania rurociągów i czyszczenia kanalizacji. Firmy, świadczące usługi podciśnieniowego usuwania materiałów współpracują jednak nie tylko z oczyszczalniami ścieków i przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi, ale także z elektrowniami, hutami czy cementowniami.

Pojazdy typu WUKO z pompą i kompresorem

Pojazdy kombinowane typu WUKO umożliwiają usuwanie zanieczyszczeń metodą podciśnieniową. Wysokociśnieniowy układ wodny posiada możliwość jednoczesnego zasysania nieczystości do zbiornika na osad. Wyposażony jest w kompresor, czyli pompę ssąco-tłoczącą oraz węże ssawne, wysięgnik teleskopowy i zawór dolnego ssania. Zbiornik posiada dwie komory o zmiennej objętości. Jedna z nich wypełniona jest wodą, a druga służy do gromadzenia zassanych zanieczyszczeń. W miarę wzrostu objętości zanieczyszczeń, komora osadu ulega powiększeniu kosztem komory z wodą czystą. Zamknięty obieg nieczystości wyposażony jest w system filtracyjny, dzięki czemu zużycie wody jest bardziej ekonomiczne. Najnowocześniejsze pojazdy WUKO obsługiwane są automatycznie lub półautomatycznie za pomocą intuicyjnego panelu sterowania.

Do sprawnego funkcjonowania pojazdu potrzebnych jest dwóch pracowników, czyli operator oraz pracownik sterujący wężami ssawnymi. Zbiornik pojazdu jest odpowiednio duży, kompresor wyjątkowo wydajny, a rozładunek odbywa się w systemie hydraulicznym poprzez podnoszenie zbiornika na wysięgniku. Elastyczne węże ssące są odporne na wysokie temperatury, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Bezpieczne i szybkie czyszczenie metodą WUKO

Podciśnieniowe usuwanie materiałów to metoda bezpieczna, szybka i skuteczna. W przypadku kanalizacji polega na wprowadzeniu przewodu ciśnieniowego do instalacji, przez który pompowana jest woda pod dużym ciśnieniem. Rozbija ona cząsteczki zanieczyszczeń i skutecznie je wypłukuje. W zależności od średnicy rur i rodzaju zanieczyszczeń do węża ciśnieniowego podłącza się określony typ dyszy, czyli głowicy. Za pomocą głowicy można regulować ciśnienie wody. Niektóre z nich są w stanie usunąć nawet odpady z przemysłu papierniczego czy osady wapienne. Zanieczyszczenia trafiają następnie do studzienki rewizyjnej, z której zasysane są metodą podciśnienia. Pompa próżniowa wytwarza podciśnienie, czyli ciśnienie niższe od ciśnienia atmosferycznego. Pomiędzy stroną ssawną pompy a jej wylotem tworzy się różnica ciśnień i możliwe jest zassanie wszystkich osadów i nieczystości do zbiornika. Zanieczyszczenia stałe można podawać do węża także za pomocą dodatkowego sprzętu, co znacznie zwiększa wydajność procesu. Metoda WUKO uważana jest za jedną najskuteczniejszych w udrażnianiu rur i dużo bardziej efektywną niż tradycyjna metoda czyszczenia mechanicznego za pomocą elektrycznych sprężyn.