Szlam to inaczej muł, czyli każdy osad, który zbiera się na dnie i brzegach naturalnych lub sztucznych zbiorników wodnych. Jego składnikami są substancje mineralne, takie jak piasek i ił oraz substancje organiczne. Roztarty pył piaskowy i rozpadające się resztki roślinno-zwierzęce osadzają się na dnie wolno-płynących zbiorników w postaci zawiesiny. Występowanie szlamu można zaobserwować nie tylko w komunalnych zbiornikach wodnych, ale również w przydomowych stawach czy oczkach wodnych. Szlamu należy się regularnie pozbywać, ponieważ powstają w nim trujące gazy, takie jak siarkowodór.
Szlam w stawie lub oczku wodnym
Przydomowy staw lub oczko wodne to elementy architektury ogrodowej, których podstawowym zadaniem jest wizualne kształtowanie krajobrazu. Szlam, zbierający się w zbiorniku wodnym powoduje jego spłycenie, a w dodatku zaburza odbiór estetyczny. Woda staje się mętna i zaczyna wydzielać nieprzyjemnych zapach. Powstający w trakcie procesów gnilnych siarkowodór może być groźny dla roślin wodnych i hodowlanych zwierząt. Szlam zaburza gospodarkę mineralną wody. Poza tym, osad gnilny to doskonała pożywka dla glonów, które w bardzo szybkim tempie będą zarastać zbiornik przy sprzyjających warunkach. Prowadzi to do eutrofizacji, czyli zarastania i wypłycania zbiornika wodnego. Przyjmuje się, że jeśli grubość warstwy szlamu w oczku wodnym przekracza 15 cm grubości – to należy się go jak najszybciej pozbyć.
W przypadku niewielkich zbiorników można wypompować wodę i ręcznie usunąć warstwę mułu. Zakłada się, że czynność tą należy wykonywać dwa razy do roku. Usuwanie szlamu z małego zbiornika wodnego można przeprowadzić metodą biologiczną lub mechaniczną. Metoda mechaniczna wykorzystuje ciśnieniowy odkurzacz wodny. Natomiast metoda biologiczna polega na wykorzystaniu dwuskładnikowego preparatu, który utlenia i rozkłada warstwę osadową przy współudziale aktywnych mikroorganizmów. Preparaty z kulturami bakterii wspierają proces rozkładu szlamów. Sposoby te są jednak niewystarczające dla większych zbiorników.
Usuwanie szlamów ze zbiorników wodnych
Usuwanie szlamów z większych zbiorników wodnych jest możliwe tylko przy wykorzystaniu specjalnych pomp ssąco-tłoczących. Do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest zastosowanie agregatu, wytwarzającego podciśnienie. Specjalistyczny odkurzacz przemysłowy charakteryzuje się wysoką wydajnością i jest w stanie zassać szlam z dna zbiornika. To szybka i skuteczna metoda na pozbycie się niechcianego osadu. Szlam zasysany jest przez elastyczne węże, a następnie transportowany w miejsce przystosowane do składowania lub ponownego wykorzystania tego typu odpadów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że szlam z dna zbiornika może być wykorzystywany jako nawóz rolniczy. Odkurzacze przemysłowe przystosowane są ponad to do usuwania szlamów z ropy naftowej, zalegających na dnie zbiorników do magazynowania i stanowiących zagrożenie dla środowiska.