Metoda podciśnieniowego usuwania odpadów doskonale sprawdza się zarówno w przypadku cieszy, jak i materiałów sypkich. Gwarantem prawidłowego przeprowadzenia procesu jest doświadczenie wykonawców usługi i dysponowanie przez nich specjalistycznym sprzętem. Z tego powodu warto zaufać rzetelnej firmie z profesjonalnym zapleczem technicznym i bogatą wiedzą w zakresie podciśnieniowego usuwania odpadów. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany wykonawca dysponuje odpowiednią maszyną ssąco-tłoczącą i myjkami wysokociśnieniowymi. Sprawdźmy, w jakich branżach wykorzystuje się tą metodę?
Jak wygląda podciśnieniowe usuwanie odpadów?
Wykorzystanie podciśnienia to bezkonkurencyjny sposób na pozbycie się uciążliwych odpadów poprzemysłowych. Podciśnienie wykorzystywane jest do usuwania produktów ubocznych. Nowoczesne systemy pozwalają zwiększyć wydajność produkcji, dzięki usprawnieniu i znacznym przyspieszeniu procesów czyszczących. Odpady są usuwane z miejsca ich powstawania, a następnie transportowane na teren składowania lub do zakładów recyklingowych. Odpady usuwane są za pomocą maszyny ssąco-tłoczącej, której centralnym elementem jest agregat podciśnieniowy. Agregat napędzany jest silnikiem spalinowym. Działa on podobnie jak odkurzacz przemysłowy, zasysając odpady do zbiornika o odpowiedniej pojemności. Urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością wyciągową, a sam proces realizowany jest za pomocą specjalistycznych gumowych, elastycznych węży. Pompa próżniowa umożliwia automatyczny transport odpadów systemem węży wprost do zbiornika pojazdu specjalistycznego mieszczącego 14 mᶟ. Istotna jest wartość wytworzonej różnicy ciśnień oraz parametr szybkości pompowania. Zbiornik pojazdu wykonnany jest z wysokojakościowej stali kwasoodpornej. Rozładunek odpadów może być pneumatyczny i grawitacyjny, każdorazowo jednak odbywa się bez efektu rozbryzgu. Istnieje także możliwość zrzutu materiałów sypkich ze zbiornika pojazdu bezpośrednio do worków typu BIG-BAG. Podciśnieniowe usuwanie odpadów przeprowadzane jest zgodnie z wszelkimi normami sanitarnymi. W zależności od charakterystyki zlecenia usunięcie odpadu zakończone zostaje użyciem myjki wysokociśnieniowej, wykorzystującej technologię waterjet. Można w niej dodatkowo zastosować preparaty chemiczne, wzmacniające efekty działań.
Gdzie wykorzystuje się podciśnieniowe usuwanie odpadów?
Agregaty podciśnieniowe sprawdzają się w przypadku usuwania takich odpadów, jak materiały sypkie, do których możemy zaliczyć między innymi wapno, cement, piasek czy żwiry. Wykorzystywane są do opróżniania silosów, zbiorników, kanałów, kotłów czy rurociągów. Można za ich pomocą usunąć ciecze, szlamy technologiczne, baryt, katalizator czy inne trudno usuwalne osady. Ponadto doskonale sprawdzają się podczas czyszczenia hal przemysłowych. Technologia jest szeroko wykorzystywana w branży hutniczej, wodociągowej, kanalizacyjnej, drzewnej, papierniczej oraz ciepłowniczej. Odbiorcami usługi często są huty wiertnie (PGNiG) oczyszczalnie ścieków i stacje uzdatniania wody, a także elektrownie, cementownie, biogazownie czy zakłady wapiennicze. Wybierając odpowiednią firmę, zajmującą się podciśnieniowym usuwaniem odpadów, warto zwrócić uwagę na rekomendację klientów oraz przestrzegane standardy bezpieczeństwa.